eTwinning/CLIL

eTwinning - "Sport in our live"

01.12.2014

Nasz Szkoła kolejny już raz bierze czynny udział w programie eTwinning. Jest to platforma oferująca współpracę między szkołami europejskimi, które chcą nawiązać kontakt internetowy z placówkami innych krajów. Naczelną ideą eTwinningu jest wymiana doświadczeń, tradycji, obyczajów z innymi szkołami, oraz korzystanie z technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W celu rozwijania współpracy ze szkołami znajdującymi się w granicach Europy, klasa III Zespołu Szkół Publicznych nr 4 wraz z nauczycielem języka angielskiego, plastyki oraz nauczania początkowego nawiązała współpracę z placówką w Turcji. Wspólnie ze szkołą w Istambule będzie realizowany projekt Sport in our live” mający na celu wymianę doświadczeń dotyczących sportu w życiu młodzieży, a także promujący zdrowy tryb życia. Jako języki komunikacji wybraliśmy język angielski.

Realizacja projektu przewidziana jest na okres ośmiu tygodni. Pierwszym krokiem była rejestracja uczestników na platformie TwinSpace, gdzie każdy uczeń umieścił swoje zdjęcie oraz krótki opis swojej osoby w języku angielskim.

Moduł 1

W ramach projektu „Sport In our life” programu eTwinning uczniowie klasy III zrealizowali moduł „Value of  ports”. Klasa z niewielką pomocą nauczyciela plastyki p. Michała Banaszczyka wykonała szereg prac plastycznych, których głównym celem było pokazanie wartości sportu. Dzięki wyżej wymienionemu modułowi trzecioklasiści dowiedzieli się, że  sport to także nauka wielu cennych wartości takich jak umiejętność zdrowej rywalizacji, sposób na nawiązywanie przyjaźni, jeden z elementów obcowania z naturą, a nade wszystko pokłady zdrowego stylu życia. Dowiedli także swoimi pomysłami dużą dojrzałość w rozumieniu sportu i jego znaczeniu w życiu każdego człowieka.

Fotografie wykonanych prac zostały umieszczone na platformie eTwinning, a także wyeksponowane w  gablocie szkolnej, gdzie wszyscy uczniowie szkoły, dzięki  pomysłom swoich kolegów z klasy III, mogą poznawać jak wielki wpływ na higienę życia fizycznego ma uprawianie wszelakich dyscyplin

Moduł 2

Kolejnym krokiem w realizacji międzynarodowej współpracy miedzy naszą szkoła oraz placówkami z Krety i Turcji jest moduł zatytułowany „Sports disciplines”. Tym razem uczniowie klasy trzeciej, w oparciu o zdobytą wiedzę dotyczącą dyscyplin sportowych, zaprojektowali szereg prac plastycznych nawiązujących do dziedzin sportu cieszących się największą popularnością. Namalowane prace pokazują wielki kunszt plastyczny oraz wyobraźnię uczestników projektu eTwinning. Rysunki można obejrzeć przez najbliższy tydzień na tablicy znajdującej się na korytarzu szkolnym.