2017/18 - Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.

Temat: Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.

Nazwa szkoły:  Szkoła Podstawowa nr 4 im. M. Skłodowskiej – Curie w Z SP nr 4 w   Skarżysku – Kamiennej.

Imię i nazwisko dyrektora szkoły: Robert Wójcik

Imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej merytorycznie: Czesława Czerwiak

Opis wydarzeń

Patriotyczne wychowanie dzieci i młodzieży w naszej szkole pojmowane jest jako szereg zaplanowanych i celowych działań, które układają się w jasny i kompleksowy obraz historii naszego narodu i państwa. Najlepiej jest go poznawać przez pryzmat małej ojczyzny. Dlatego też nasi uczniowie zostali włączeni w zróżnicowane działania patriotyczne o charakterze lokalnym  oraz państwowym:

20 września 2017 r. uczniowie klasy 5 wybrali się na wycieczkę rowerową, której celem było odwiedzenie grobu i oddanie czci powstańcowi, śmiertelnie rannemu w potyczce pod Szydłowcem w 1863r. Przy mogile wysłuchali wykładu na temat powstania styczniowego i uczcili pamięć bohatera minutą ciszy.

Od 2 do 6 października 1939 r SGO „Polesie” stoczyła ostatni większy bój w kampanii wrześniowej  z hitlerowskim najeźdźcą. Aby uczcić tę bitwę uczniowie z klasy 6 rozegrali grę planszową, opracowaną przez IPN, pt. „Pamięć 39”. Mogli nie tylko zdobywać punkty, ale także  wiedzę o wydarzeniach z 1939 r, również z naszego regionu.

18 i 19 października 2017 r dzieci z klasy 1, 3 i 4 oraz młodzież z klasy 7,  jak co roku,  ruszyły na rajd partyzanckim szlakiem, by uporządkować groby na Wojennym Cmentarzu Partyzanckim Żołnierzy AK, położonym w pobliskim lesie, zapalić znicze i posłuchać opowieści o partyzanckich bojach w rejonie naszej miejscowości.

10 listopada 2017 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbył się uroczysty apel pod hasłem „Naród bez historii błądzi, jak człowiek bez pamięci” Uczniowie nie tylko przybliżyli kolegom ważne dla Polski wydarzenia, dzięki którym Polska powróciła po 123 latach na mapy świata, ale także śpiewali pieśni i recytowali wzruszające utwory poetyckie. Następnego dnia 11 listopada,  poczet sztandarowy szkoły, uczestniczył w obchodach zorganizowanych przez władze miasta Skarżysko – Kamienna, zaś 13 grudnia dwie uczennice Natalia Dąbrowa i Anna Sasal reprezentowały naszą szkołę na Skarżyskim Przeglądzie Pieśni Patriotycznej pt. „Z pieśnią do Niepodległej”.

17 listopada odbyła się w Kielcach uroczysta inauguracja programu „ Akademia Obywatelska 2018” przygotowany przez ŚCDN. Na Konferencji „Niepodległość, Wolność, Samorządność uczennica z klasy 7 - Natalia Dąbrowa odebrała wyróżnienie w kategorii logo. Szkoła nasza aktywnie włączyła się w program i realizuje kolejne jego punkty.

30 listopada uczniowie z klasy 7 i 6 wzięli udział w projekcji filmu „Wilk’ Został on zrealizowany przez Z. Kruszelnickiego, który angażując na planie filmowym młodych aktorów, stworzył niezwykle żywy obraz walk prowadzonych w naszym regionie przez oddział pod dowództwem tytułowego „Wilka”. Uczniowie mogli także obejrzeć wystawę przygotowaną przez Muzeum Orła Białego i Z.S. „Strzelec”

W 2017 roku ojczyzna nasza świętowała dwie ważne daty związane z historią. To 200 lecie śmierci T. Kościuszki (15 października) oraz 150 lecie urodzin J. Piłsudskiego (5 grudnia). W związku z tak ważnymi rocznicami w naszej szkole odbył się konkurs pt. „Od Naczelnika do Naczelnika”. Zespoły uczniów z klas 5, 6 i 7 musiały wykazać się różnorodnymi umiejętnościami, jak: wyszukiwanie informacji w źródłach historycznych, logiczne myślenie, porządkowanie wiadomości oraz spostrzegawczość.