Nawigacja

Zajęcia pozalekcyjne

Język golfistów

Język golfistów jest międzynarodowy, a więc porozumiewanie się w golfie nie powinno stwarzać problemów nawet poza granicami państw. Większość pojęć w grze w golfa pochodzi z języka angielskiego, co nie powinno dziwić, ponieważ Wielka Brytania uchodzi za kolebkę golfa, nawet jeśli nie ma to do końca historycznego i geograficznego uzasadnienia. Niektóre pojęcia zostały zapożyczone z języka wojskowego, bowiem golf jest grą strategiczną. Kto więc chce należeć do świata golfistów, powinien także mówić językiem "golfowym".

ADRESOWANIE

Gracz „zaadresował piłkę” gdy ustawił się do uderzenia i oparł kij o podłoże za wyjątkiem sytuacji w hazardzie , gdzie za zaadresowanie piłki uważa się moment ustawienia  się do uderzenia.

ALBATROS
ten, któremu uda się dzięki dalekim uderzeniom skończyć dołek o trzy uderzenia mniej od liczby uderzeń przewidzianych dla danego dołka; to rzadkość w golfowym świecie.
BALL
piłka o średnicy ok. 42 mm i wadze 45 g. Ulubiony kolor to biały - działa uspokajająco i jest symbolem czystego ducha. Mniej popularne kolory to: żółty (niektórzy golfiści uderzając piłkami w stresujących sytuacjach widzą czerwone mroczki), pomarańczowy i różowy. W zależności od swojej struktury ball może mieć twardy lub miękki środek.
BALLMARK

BALLMARK jest tym samym co PITCHMARK czyli uszkodzeniem na greenie spowodowanym poprzez lądująca piłka. 
Natomiast ball marker to przedmiot, za pomocą którego golfista bez niczyjego wezwania - zanim podniesie piłkę - zaznacza jej położenie na trawie, tak by jego partner mógł bez przeszkód zagrać swoją piłkę, nieco bardziej oddaloną od dołka. Ballmarkerem może być wszystko najczęściej są to specjalne w tym celu umieszczone guziki przy rękawiczce golfowej, magnesy z logo lub po prostu zwykłe  monety.

BIRDIE

skaczemy do góry z radości; skończyliśmy dołek o jedno uderzenie mniej niż to przewiduje par.

BOGEY

straszne zmartwienie; skończyliśmy dołek o jedno uderzenie więcej od przewidywanego

BUNKIER

Przeszkoda wypełniona  piaskiem, którą golfista powinien zostawić w lepszym stanie niż ją zastał, czyli zagrabić.

CADDIE

Czasami również nazywany „psychologiem". To osoba, która pomaga graczowi w trakcie gry, co może obejmować m.in. noszenie i czyszczenie kijów. Caddie jako jedyny może doradzać (np. wskazywać odpowiednia linię puttowania na grenie) graczowi podczas rundy.

CHIP

uderzenie przybliżające piłkę, np. z okolic greenu by potoczyła się ona w kierunku flagi.

DIVOT

kawałek darni wyrywany z ziemi po  uderzeniu piłki (lub po próbnym zamachu), który należy natychmiast wstawić z powrotem i udeptać.

DRIVING RANGE

pole treningowe do ćwiczeń i próbnych swingów. Golfista kupuje kilkadziesiąt treningowych piłek do ćwiczeń na driving range, nie gra nimi jednak nigdy na polu golfowym.

DZIEWIĘTNASTY DOŁEK
restauracja klubowa, przystań dla wielu golfistów, którzy pozbywają się tam swoich frustracji i opowiadają o golfowych przygodach.
FAIRWAY

teren z krótko przystrzyżoną trawą pomiędzy miejscem startu a greenem; Idealne -wymarzone miejsce lądowania piłek golfowych.

FLIGHT
grupa maksymalnie czterech graczy, ale może być też dwu- lub trzyosobowa.
FORE
międzynarodowy okrzyk ostrzegawczy.
GREENFEE
opłata za grę na polu golfowym wnoszona przez graczy niebędących członkami danego klubu.
GREENKEEPER
utrzymuje i pielęgnuje tereny zielone na polu, "nasłuchując", czy nie rosną chwasty.
HANDICAP

określenie poziomu gry golfisty. Jeśli gracz potrzebuje na jeden dołek średnio o dwa uderzenia więcej niż par, to ma handicap 36. Wielu golfistów marzy o jednocyfrowym handicapie.

HAZARD

Przeszkoda wodna lub bunkier. Z jednego lub drugiego można zagrac lecz z wody w większości przypadkach z kara jednego uderzenia wsprowadzamy nowa pilke do gry.

HEADCOVER

miękkie kaptury na woody (kije drewniane); mogą wyglądać jak maskotki

HOLE IN ONE

Uderzenie z tee prosto do dołka - sen wszystkich golfistów. Ale żeby nie stał się senną zmorą, to najbardziej zapobiegliwi optymiści zawierają ubezpieczenie, które sfinansuje szampana dla wszystkich graczy na całym polu, ponieważ tacy szczęściarze muszą go zwyczajowo postawić.

HONOR

przywilej rozpoczęcia gry z tee. Na pierwszym tee jest na ogół golfista z najniższymhandicapem. Później honor ma ten golfista, który miał najniższą liczbę uderzeń na ostatnim dołku.

LADY

1) dama grająca w golfa; 
2) powiedzenie oznaczające, że męzczyzna pokonał damę (lady), gdy jego piłka nie poleciała dalej niż do linii startu przeznaczonej dla pań; stawia wtedy partnerom napoje w 19 dołku.

MARKER

osoba zapisująca wyniki zawodnika na karcie wyników;. Markerem może być współzawodnik. Marker nie jest sędzią.

MARKOWANIE

zaznaczanie przez gracza położenia piłki na trawie; najczęściej ma to miejsce na greenie.

PAR

liczba uderzeń. Dołek może być Par 3 , Par 4 lub Par 5.

PITCH

uderzenie przybliżające piłkę do dołka z odległości pomiędzy 60 a 80 m

PITCHFORK

widełki służące do naprawiania greenu  po uderzeniu piłki.

PRO

skrót od Professional, który jest określeniem nauczyciela gry w golfa (wykwalifikowanego trenera) lub gracza zawodowego.

PROVISIONAL

piłka "prowizoryczna", którą gra się w szczególnych przypadkach, gdy nie wiadomo, czy piłka właściwa jest poza terenem pola, lub nie ma pewności czy się ona odnajdzie.

PUTT

ruch toczącej się piłki po greenie w kierunku dołka.

ROUGH

wysoka i gęsta trawa, w którą potoczy się piłka, opuszczająca fairway, by zniknąć wśród naturalnej przyrody.

SCORE
wynik podliczonych uderzeń
SPIKES

Kolce butów golfowych. Ułatwiają zachowanie równowagi podczas uderzenia. Dawniej wykonywane z metalu, obecnie na większości pól golfowych oraz w budynkach klubowych wymagane są plastikowe spikes.

TEE

1) miejsce startu na każdym kolejnym dołku; 
2) podstawka – kołeczek  ( przypominająca literę T), na której ustawia się piłkę na starcie.

TROLLEY

ręczny, często składany, wózek golfowy. na którym wozi się torbę z kijami podczas rundy.

ZIELONA KARTA

dokument uprawniający do samodzielnej gry na golfowych polach tzw. prawo jazdy golfowe. Warunkiem jej uzyskania jest zdanie egzaminu składającego się z części teoretycznej i praktycznej. Pola golfowe często prowadzą specjalne kursy pod okiem PRO zakończone egzaminem.

 

Materiały pochodzą z książki "Golf etykieta".

© 2004 BLV Verlagsgesellschaft mbH, Munchen, Germany

© for this edition by MUZA SA, Warszawa 2007

źrodło: http://kalinowepola.pl/abc-golfa/poznaj-jezyk-golfistow.html

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marii Curie Skłodowskiej
    ul. Książęca 149
    26-110 Skarżysko-Kamienna
    gmina Skarżysko-Kamienna
    powiat skarżyski
    woj. świętokrzyskie
  • +48 41 2512925

Galeria zdjęć