dokumenty szkolne/RODO

Szkoła bez przemocy

,,Szkoła bez przemocy” jest to Program  prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Program swoim zasięgiem obejmuje całą Polskę. W działaniach Programu biorą udział wszystkie szkoły, które do niego przystąpią. Ma on na celu przeciwdziałanie przemocy i agresji w polskich szkołach. W ubiegłym roku szkolnym 2008/09 przystąpiło do niego prawie 5 tyś polskich placówek. Szkoły mogły uczestniczyć w programie grantowym, który polegał na napisaniu projektu, który w swym zakresie zmniejszyłby  akty przemocy i agresji wśród uczniów. Zgłoszone projekty poddane zostały pod ocenę Rady Programu .Najwyżej ocenione projekty otrzymało dotację (każdy w wysokości 5 000 złotych).Do organizatorów akcji wpłynęło prawie 1000 projektów, z których wybrano 80 najlepszych. Z woj. Świętokrzyskiego zostało przyznanych tylko 5 grantów. Wśród nich wygrał grantowy projekt Zespołu Szkół Publicznych Nr 4 przy ul. Książęcej, gdzie dyrektorem jest p. Alina Mączyńska.  Celem projektu w tej szkole  było przybliżenie młodzieży  idei wolontariatu, umożliwienie rozpoznania własnych motywacji do pracy i poznanie obszarów pomocy innym. Dzięki projektowi uczniowie  mieli możliwość kształcenia się z zakresu funkcjonowania organizacji pozarządowych w Polsce, po to by mogli zrozumieć to co się wokół nich dzieje, mogli również zaangażować się w różnego rodzaju przedsięwzięcia społeczne. Koordynator projektu- Karolina Grzela wraz z opiekunem szkolnego Koła PCK  p. Anetą Hartwich-Chomicz pragnęły podnieść u Wolontariuszy poczucie własnej wartości, ukazać ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, a przy tym pomoc w radzeniu sobie z agresją czy opanowaniem własnych emocji. Uczniowie włączyli się również w pomoc osobom starszym, niekiedy samotnym. Podczas warsztatów artystycznych i rzeźbiarskich Uczniowie- Wolontariusze nauczyli się kreatywnie spędzać czas, a dzięki satysfakcji z wykonywanego zadania uczniowie mieli większe poczucie własnej wartości, a więc zdobyli wiarę w swoje możliwości. Projekt dał szansę na zmianę myślenia  dzieci, nie tylko o sobie samym ale i dorosłych. Koordynatorka projektu ma nadzieję, że praca Wolontariuszy z ZSP NR 4 sprawiła, że otrzymali oni odpowiednie wzorce zachowania, bo mieli możliwość dostrzec problemy innych ludzi i lokalnego środowiska, a przy tym otrzymać wewnętrzną satysfakcję z niesienia pomocy innym. Uczniowie zdobyli umiejętność nawiązania nowych kontaktów m.in. z byłymi pracownikami szkoły, ludźmi starszymi z osiedla Książęce, osobami pracującymi  w Fundacji ,,Dziewczynka                    z zapałkami” , osobami uzdolnionymi artystycznie i innymi.Wolontariusze wykazali się wytrwałością, cierpliwością i odpowiedzialnością w kontaktach ze starszymi ludźmi oraz młodszymi od siebie kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej Nr 4. W tym roku szkolnym ZSP Nr 4 po raz kolejny przystąpił do akcji. Miejmy nadzieję, że przyniesie ona takie same pozytywne oddźwięki jak w latach ubiegłych.